Tableau de la troupe

DUTCH NATIONAL OPERA & BALLET

BOARD OF DIRECTORS

Jean-François van Boxmeer
- Chairman
Else Bos
Pieter Maarten Feenstra
Bernard Foccroulle
Barbara Leach
Jos Nijhuis
Shula Rijxman
Robert Swaak
Corinne Vigreux

MANAGEMENT

Els van der Plas
- General Director Dutch National Opera & Ballet
Sophie de Lint
- Director Dutch National Opera 
Ted Brandsen
- Director Dutch National Ballet
Frans Huneker
- Deputy Director
Miek de Ruiter
- Deputy Director

EXECUTIVE SECRETARIAT

Mieke de Boer-Fris
Claudia Hooykaas
- Dutch National Opera & Ballet
Randy Thym 
- Dutch National Ballet
Marijke Aberson
- Dutch National Opera
 

DUTCH NATIONAL OPERA

MANAGEMENT

 
Sophie de Lint
- Director Dutch National Opera 
Marc Albrecht
- Chief Conductor

ARTISTIC AFFAIRS

Damià Carbonell Nicolau
- Head of Artistic Affairs
Ineke D'hont
Jaap van Hellenberg Hubar
Sonja Heyl
- Assistants
Kathinka Hamburg
- Assistant (Orchestra Affairs)
Marjan Hoekstra
- Assistants
Aldert Vermeulen
Jan-Paul Grijpink
Boudewijn Jansen
Peter Lockwood
Ernst Munneke
- Music Staff
Meisje Barbara Hummel
- Senior Staff Director
Astrid van den Akker
- Staff Director

ARTISTIC COORDINATOR

Liesbeth Kruyt

DRAMATURG

Luc Joosten

BUSINESS MANAGER

Anne Marie Hoogland

OPERA PLANNING

Tine Haze
- Planning Co-ordinator
Emma Becker
Ruud Burgering
Joep Winters
- Rehearsal Co-ordinators

MUSIC LIBRARY

Ed Versteeg
Rudolf Weges
- Music Librarians
René Domen
- Assistant Music Librarian
Johan Ausma
- Assistant

CHORUS

Ching-Lien Wu
- Artistic Director
Naud van Geffen
- Business Manager
Klaas-Jan de Groot
Ad Broeksteeg
- Assistant Chorus Masters
Marianne Vleghert
Jacqueline Serry
- Assistants to the Business Manager

SOPRANOS

Ineke Berends
Bernadette Bouthoorn
Jeanneke van Buul
Maria van Dongen
Iris Giel
Melanie Greve
Sandra Hooglander
Michaëla Karadjian
Fang Fang Kong
Oleksandra Lenyshyn
Tomoko Makuuchi
Vesna Miletìc
Mariëtte Oelderik
Janine Scheepers

CONTRALTOS

Anneleen Bijnen
Elsa Barthas
Johanna Dur
Inez Hafkamp
Johanna Dur
Maria Kowan
Myra Kroese
Itzel Medecigo
Marieke Reuten
Jeanette Roggeveen

TENORS

Wim Jan van Deuveren
Frank Engel
Ruud Fiselier
Cato Fordham
John van Halteren
Robert Kops
Frank Nieuwenkamp
Richard Prada
François Soons
Jeroen de Vaal
Bert Visser

BASSES

Ronald Aijtink
Peter Arink
Jeroen van Glabbeek
Sander Heutinck
Dominic Kraemer
Richard Meijer
Wojtek Okraska
Ian Spencer
Harry Teeuwen

OPERA STUDIO

Rosemary Joshua
           - Artistic Director Dutch National Opera Studio
Chiara Graniero
           - Assistant of the Artistic Director Dutch National Opera Studio
Julietta Aleksanyan
Polly Leech
Lucas van Lierop
Martin Mkhize
Frederik Bergman
Sam Carl
Verity Wingate
- trainees solist
Daan Boertien
Lochlan Brown
- trainee pianist

DUTCH NATIONAL BALLET

MANAGEMENT

Ted Brandsen
- Artistic Director Dutch National Ballet
Rachel Beaujean
- Deputy Artistic Director

RESIDENT CHOREOGRAPHER

Hans van Manen

ASSOCIATE ARTIST

David Dawson

YOUNG CREATIVE ASSOCIATES

Juanjo Arqués
Peter Leung

ARTISTIC STAFF

Ernst Meisner
- Artistic Coordinator Junior Company
Charlotte Chapellier
Guillaume Graffin
Alan Land
Judy Maelor Thomas
- Ballet Masters
Sandrine Leroy
- Choreologist / Ballet Master
Caroline Sayu Iura
- Ballet Master Junior Company
Rinat Gizatulin
- Senior Ballet Teacher
Marijn Rademaker
- Assistent Ballet Master
Louise Vine
- Artistic Logistics Co-ordinator
Sara de Swaan
Taneesha Sijmons
- Assistants

BUSINESS MANAGER

Toine van der Horst

MUSIC STAFF

Matthew Rowe
- Music Director / Chief Conductor
Ermanno Florio
- Resident Conductor
Olga Khoziainova
- Senior Pianist
Robert Greuter
Ryoko Kondo
Michael Mouratch
Viktoriya Ryapolova
Albena Stoyanova
- Pianists

PLANNING & PRODUCTION

Lydia Buisman
- Head of Planning & Production
Terra de Groot
Sterre Haverkamp
- Production Administrators

TABLEAU AFFAIRS

Regina Pechtold
- Tableau Affairs Co-ordinator
Sandra Brautigam
- Assistant
Henk Vrehen
- Volunteer

VIDEO & AUDIO

Mathieu Gremillet
- Creative Filmmaker / Content Co-ordinator
Altin Kaftira
- Creative Filmmaker
Ramy Tadrous
- Assistant

DANCERS

Tableau

Junior Company Tableau

MEDICAL SUPPORT

 

The dancers of Dutch National Ballet are medically supervised by De Sportartsen Groep.

John ten Kulve
- Case Manager / Physiotherapist / Manual Therapist
Marleen Grol
- Co-ordinator / Mensendieck Therapist
Tanne Karels
- Sport Physiotherapist and Physiotherapist Junior Company
Maarten Groothuis
- Physiotherapist
Ronald Klaassen
- Physio / Fitness
Leila Kester
- Pilates Teacher
Tanne Karels
- Physiotherapist
Judy Maelor Thomas
- Rehabilitation Teacher
Frans Birnie
Sandra Cozijn
Dario Mealli
Erik Wiggelinkhuizen
- Masseurs

CENTRAL DEPARTMENTS

INTEGRAL PLANNING

Dein Schmidt
- Planning Manager

TECHNICAL DEPARTMENTS

Frans Huneker
- Technical Director

TECHNICAL MANAGEMENT SUPPORT

Jolanda Müller
- Assistant to the Technical Director / Head of Technical Management Support
Petra Sep
- Secretary
Cor van Donkersgoed
- Minutes Secretary
Ron Alberts
- Planning Assistant & Application Manager
Joëlla Reket
- Planning Assistant

PRODUCTION WORKSHOP

Rolf Hauser
- Head of Production Workshop
Puck Rudolph
- Deputy Head of Production Workshop / Production Supervisor
Mark van Trigt
- Production Supervisor
Sieger Kotterer
- Workshop Supervisor
Jasper Snel
- Werkvoorbereider
Rudolph Valentina
- Administrative Assistant
Leo Voogd
- Receptionist
Andrew Clarke
 
Gerko Min
Jedan Tutuhatunewa
- CAD Draughtsmen

CARPENTRY DEPARTMENT

Paul Horn
- Head of Carpentry Department
Ahmed Derraze
Richard Mittemeijer
- Senior Scenic Carpenters
Floris Barends
Willem Konings
Alain Erkamp
Henk Nab
Simon Tol
Moor Verbrugh
Ed Wilts
- Scenic Carpenters
Stijn Vlemmix
- Junior Carpenter

DECORATION DEPARTMENT

Denis Klijnsma
- Head of Decoration Department
Jacques van der Velden
- Senior Painter / Decorator
Awik Balaian
Vanessa Kluge
Rieneke Ostheimer
Ernie Gerrits
- Painters / Decorators
Niall O'Donovan
- Senior Plastic Materials Sculptor

CONSTRUCTION SHOP

Phil Hall
- Head of Construction Shop / Welding Inspector
Thom de Wildt
- Senior Construction Fitter
Udo Bakker
- Construction Fitters
Daphne Pannekoek
- Junior Construction Fitters

PRODUCTION WORKSHOP LOGISTICS

Ton Kuijper
- Head of Purchasing & Logistics
Walter Francia
- Assistant Head of Logistics
Hugo Halewijn
Wesley de Ridder
- General Assistants / Truck Drivers

STAGE MACHINERY MAINTENANCE

Dirk Bakker
- Head of Stage Machinery Maintenance
George Rood
- Deputy Head of Department
Rick van den Pol
- System Administrator
Willem Jan Ernsting
- Work Planner / Maintenance Technician
Edwin Bernhard
- Constructor / Electrician
Marcel Appelman
Ed Buch
Jilles van Dijk
Scott Haije
Erdal Kilickaya
Jakob Schuitema
Sjoerd Siebenga
Rory Theunisz
- Maintenance Technicians
Ben Vermeeren
- Maintenance Technician / NEN314 Advisor
Gerrie Harsveldt
Rob Kraan
- Theatre Firemen

STAGE & LIGHTING

Pieter Huijgen
- Head of Stage & Lighting
Antje Bartholly
- Assistant Head of Stage & Lighting
Jan van den Bosch
- Health & Safety Co-ordinator / Work Experience Supervisor

STAGE

Harm Lubbers
- Deputy Head of Stage
Caroline Peek
- CAD Draughtsman
Mathilde van der Horst Jansen
- Administrative Assistant
Rien Gepken
Ko Schulz
- Store & Logistics Managers
Peter Brem
Jeroen Jaspers
Wim Kuijper
Jop Heitbrink
Edwin Rijs
- Senior Carpenters
Arjen Koch
Ger Bouwhuis
Dimitry de Groot
Arno Koopmann
George Voortman
Jeroen de Vree
Arjan de Wolf
- Carpenters
Ruud Boots
Niels Broekman
Xander van den Bosch
Ivo van Daalen
Jimmy Goudberg
Arnoud Gravet
Sjors Henselmans
Trinus Hertroijs
Steven den Houdijker
Nico Iping
Carl Kassenaar
Zeth Pattinama
Lucas van der Steen
Nico Tabak
Michel van Veen 
- Operators
Dick Hendriks
Hans Hofstra
Hanz Michon
Marco van der Poel
Sanne van de Vooren
- Craftsmen
Gert Alles
Martijn de Groot
Sammy Dehkordi
Daan Wouthuijsen
- Senior Stage Assistants
Bert van Muijden
Caspar Smulders
Ruben Venema
Nina Pronk
Wendy Budel-van Dijk
Xander Ruijzing
- Stage Assistants
Martin Simonis
- Crew Canteen Assistant

LIGHTING

Richard ten Hof
- Deputy Head of Lighting
Bert Dalhuijsen
- Ballet Lighting Supervisor
Gerrit Jan Eldering
- Colour Store Manager
Frank Dijkstra
- CAD Draughtsman
Cor van den Brink
Co van Diepen
Angela Leuthold
Michel van Reijn
Peter van der Sluis
- Senior Lighting Managers
Ianthe van der Hoek
Fred Kooring
Joep Schoenmakers
Eline Zomer
- Lighting Managers
Mark Berghoef
Michiel van den Heuvel
Bart van Kooten
Jasper Paternotte
Erik Vrees
- Lighting Operators
Marcel Goudsblom
Patrick Hussem
Bas Lemmens
Michael Poelwijk
Berry van Raaij
Eugène Swartz
Merijn Schipper
- Lighting Craftsmen
Anita de Jong
Christiaan van der Gulik
Oleg Polianski
Lennart Vroomans
Bram Schipper
Peet Bakker Schut
- Lighting Technicians
Ariane Kamminga
- Followspotters Co-ordinator
Panos Mitsopoulos
Carola Robert
- Followspotters

AUDIO, VIDEO & MEDIA

Hans-Willem de Haan
- Head of Audio, Video & Media
Frederik Furnee
- Deputy Head of Department
Jorik de Beer
Wilfred Houthuijsen
Michiel Jansen
Ramón Schoones
- Sound Engineers
Paul Lardenoije
- Senior Sound Engineer
Rutger Flierman
- Video / Sound Engineer
Geert Braam
- Video Director
Raymond Roggekamp
- Image Technician

PROPS DEPARTMENT

Erik de Haan
- Head of Props Department
Ruud Sloos
- Special Effects & Development Supervisor
Andries Swart
Peter Visser
- Special Effects Craftsmen
Niko Groot
Peter Paul Oort
- Props Managers
Jolanda Borjeson
Carolien Meijer
Jurgen van Tiggelen
- Props Team Leaders
Niek Gersen
Remko Holleboom
Ruben Lakeman
Robert-Jan Ruijl
- Props Craftsmen
Hanna Tynkkynen
- Props Crewman
Rob van den Berg
- General Assistant

COSTUMES, WIGS & MAKE-UP

Robby Duiveman
- Director Costumes, Wigs & Make-up
Simone Kramer
- Executive Secretary

OPERA COSTUME DEPARTMENT

Hildegard Jöris
- Costume Production Co-ordinator
Ingo Steinberger
Hanne Oosterveer
Lars Willhausen
Kevin Bludau
- Costume Supervisors
Leone Eltink
Onno Conde Nieto
- Buyers

WOMEN'S COSTUME WORKROOM

Lioba Wermter
- Head of Workroom
Winnie Schellevis-Elissen
- First Tailor
Eveline ter Beest-Meeuwissen
Hannie van Nuland
Leontien Thomassen
- Second Tailor
Carl-Frederik Knudsen
Maryse Roelfs
Isabella Tosti
- Tailors

MEN'S COSTUME WORKROOM

Jan Willem Porringa
- Head of Workroom
Martijn Kramp
Heidi Poelgeest
- First Tailor
Mark Steenbrugge
Dorine van der Woude-Bakker
- Second Tailor
Yeliz Sahan
Mark Steenbrugge
- Tailors
Marjon Beindorff
Tze Han Chan
Renata Szewczyk
- Assistant Tailors

MILLINERS & COSTUME PROPS WORKROOM

Ton Joling
- Head of Workroom
Maria van Heijningen-Heidemann
- Senior Milliner / Costume Props Designer
Marianne Leemans
Laura van der Linden
- Milliner

DYE SHOP

Rosalinda Lourens
- Senior Dyer
Rosalie Spruijt
- Dyer

SHOEMAKERS' SHOP

Pia Klepper
- Senior Shoemaker

DRESSERS' DEPARTMENT

Sandra Bloos
- Senior Dresser
Jenny Henger
Regien Lemmens
Ron van der Reijden
- Dressers

COSTUME STORE

Theo van de Laar
Esmeralda Plompen
- Costume Store Managers

BALLET COSTUME DEPARTMENT

Oliver Haller
- Head of Ballet Costume Department
Can Yükova
- Assistant Head of Department
Michelle Cantwell
Eddie Grundy
- Costume Supervisors

WOMEN'S COSTUME WORKROOM

Monique van der Velde
- First Tailor
Manon Harzevoort
- Second Tailor
Saskia Bredero
- Ballet Costume Department Co-ordinator

MEN'S COSTUME WORKROOM

Greetje Blaauw
- Second Tailor

DRESSERS DEPARTMENT

Josine van Sprang
- Senior Dresser
Patricia André de Almeida Inácio
Jantine van Doorn
- Dressers
Michael Diderich
- Assistant

WIGS & MAKE-UP DEPARTMENT

Anette Ollerearnshaw
- Head of Wigs & Make-up
Johan Deeder
- Assistant Head of Department
Vincent van den Dungen
Lia van der Horst
Annette Stiller
Pim van der Wielen
- Senior Wigs & Make-up Artists
Marja van der Wal
-Wigs & Make-up Team Leaders
Sidney Vereycken
Robin de Schrijver
Julia Henzen
- Wigs & Make-up Artists

PRODUCTION & STAGE MANAGEMENT

Bram de Ronde
- Head of Production & Stage Management
Jan Schlichtenhorst
- General Assistants
Itha Nieuwenhuis
- Management Assistant
Vincent van der Wolf
- Production Assistant
Anne van Dooren
Maaike Ophuijsen
Karsten Stouten
Joshua de Kuyper
Anu Viheriäranta
- Production Managers
Alvin Williams
- Events Producer
Marjolein Bergsma
Merel Francissen
Marie-José Litjens
Kees Prince
Joost Schoenmakers
Jan Veenhof
Wolfgang Tietze
Kirsten Visser
- Stage Managers

MARKETING, COMMUNICATION & SALES

Sandra Eikelenboom
- Head of Marketing, Communication & Sales
Bettina von Ehrenthal
- Department Assistant
Alexandra Daly
Marijn Maas
Mahanaïm Singadji
Gerald van der Wijngaart
- Marketing Managers
Mattijn Hallers
- Sales & Marketing Data Manager
Richard Heideman
Laura de By
Salien Oosterman
- Press Officers
Magali Kuils
- Assistant Press Officer
Anke van Lith
Margriet Prinssen
Ariadni Kalemis
- Editors
Frits Vliegenthart
- Editor / Public Events Co-ordinator
Nitchka Wefers Bettink
- Content Marketing Officer
Marie-Paule Fritschy
- Online Marketing Officer
Patricia Kuiper
- Junior Marketeer
Marc Klis
- Webmaster
Sander van der Duin
- Planning & Production Co-ordinator
Bibi de Bruijn
Ariane Weltevreede
- Designers / Desktop Publishers
Ruud Rockx
- Surtitles Director
Jan Hemmer
- Surtitles Operator
Carla Tensen
- Box Office Co-ordinator
Max Eschauzier
René de Graaf
Salwa Jabli
Mirjam Midderham
Rob Nagel
Ariane Weltevreede
 
- Box Office Assistants
Robin Zuidam
- Shop Co-ordinator
Henrik Lillin
- Archivist
Minou Bijl
Marian Boksteijn
Jacques Meerdink
Britt Mooren
Elisabeth van der Pol
Grace Roos
- Volunteers

 

EDUCATIE, PARTICIPATION & PROGRAMMING

Mechteld van Gestel
- Head of Education, Participation & Programming
Tine Kolbjørnsen
- Departmental Assistant
Eva van Dieën
Barbara Gautschi
Monika Kösters
- Project Organisers
Lin van Ellinckhuijsen
Sjaiesta Badloe
Christine Timmer
- Policy Officers
Wout van Tongeren
- Dramaturg / Editor
Monica van Alphen
- Tours Co-ordinator
Paul Holterman
- Lunch Concerts Co-ordinator / Volunteer

FUNDRAISING & CORPORATE RELATIONS

Vacature
- Head of Fundraising & Corporate Relations
Nadja van Deursen
- HNB Patrons Co-ordinator
Roos Bernelot Moens
- DNO Patrons Co-ordinator
Ruth de Vries
-Sponsoring & Partnerships
Ide Mens
- Funds
Sander van der Kaam
- Manager sales and events
Nina van Heuveln
- Manager Young Patrons Circle
Ingeborg Sanders
- Coordinator Young Patrons Circle
Tanja de Nijs
Stef Paijens
Anna Hart
- Planning & Placing
Felix Welsink
- CRM
Jess den Houdijker
- Assistent sponsoring and partnerships
Mimy Jadoenathmisier
aus Licht & Friends of Dutch National Opera
Nicole van Eijck
- DNO Volunteers Co-ordinator
Mechteld Albers
Iris Amirkhanian-Vrijens
Anneke van Heertum
Vivian F.C. Kleyn
Ineke Koop-Pastoor
Vicky Los
Heleen Pennings
Leen Spaans
Jan Veerman
Joeri Vrooland
Truusje Vrooland-Löb
Hanneke de Wit
Michelle de Wit
- Volunteers

FINANCE

Miek de Ruijter
- Director Finance & Control
Martijn Stals
- Senor Business Controller
Barbara Doesburg
- Controller
Steven Schuerhoff
- Assistant Controller
Wilma Puijk
-Financial Administration Team Leader
Monique van Doorn
- Manager of Purchasing
Rodrigo Vieira Vivian
- Administrator
Bastiaan de Vogel
- Project Administrator
Eugenie Hyman
Tomi Tominaga
Martin Mollee
André Baijens
Anneke Potter

HUMAN RESOURCES 

Sanneke van Breemen
- Head of Human Resources and I&I
Joke Manson
Femke Theuws
Alexandra van Ede
- HR Consultants
Carola Angenent
Cor Lamers
Karin Spaargaren
- Assistant HR Consultants
Mirjam Bakker
- Internal communication advisor
Michiel Homan
- Project Assistant
Frédéric de Lijser
- Prevention Assistant

TECHNICAL SERVICES

Sebas van Haperen
- Head of Technical Services / Project Manager
José Keijzer
- Project Support Assistant / CAD Draughtsman
- Project Leader / Head of Emergency Response Team
Nico Matser
- Manager / Project Assistant
Marcel van Houten
- Head of Facility Management
Walid Aljaf
- Technician
Jelle Goes
Zeb Hankers
Arnoud Hoogendoorn
- Caretakers

OFFICES RECEPTION

Ronald Lunel
- Assistant

STAGE DOOR RECEPTION

James de Vries
- Manager
Ansco Boot
Janko Cerjak
Bing Gagliardi
Liesbeth Kaemingk
Yasmin Kerrach
Paul Overste
Nora Proost
Sita Manichand
- Assistants

ICT & COMPUTERISATION

Sanneke van Breemen
- Head of Human Resource and ICT & Computerisation
Bart Hermans
- Information Analyst
Lizz van Huizen
- Junior Information Analyst
Jeroen Heijungs
- System Administrator
Ireen Roozekrans
- Assistant
Annetta Willemse
- Servicedesk Assistant

CATERING & FOH

Bas Schotsman
- Head of Catering & FOH
Donald van der Zwan
- Assistant Manager
Merel van Tongeren
- Events & Receptions Assistant

CATERING

Maarten Stoops
- Head of Kitchen
Abrenda van Raam
Jan van Vulpen
- Cooks
Erica van Kuijk
Suzan van Bijlert-Rooijers
- Senior Buffet Assistants
Frédéric de Lijser
Olav Röben
- Buffet Assistants
Alain Curvers
Ariel Matos Perez
- Catering Assistants

FRONT OF HOUSE

Joram Bauwens
Cylia Engels
Isabel Erisman
Frans Reinders
Arthur Siemerink
Frans Reinders
Arthur Siemerink
- Duty Managers
Fia Wilke
- Work Clothing Assistant
FOH Staff (approx. 40 persons)
Buffet Staff (approx. 22 persons)

WORKS COUNCIL

Peter Arink
- Chairman
Trinus Hertroijs
- 1st Vice-Chairman
Frédéric de Lijser
- 2nd Vice-Chairman
Barbara Doesburg
Sander van der Duin
Sterre Haverkamp
Bas Lemmens
Michaël Poelwijk
Nora Proost 
Marieke Reuten
Lisanne van Vucht
- Council Members
Noor Bank
- Administrative Secretary