Casts Hans van Manen Festival

On this page you can read who will dance in the various performances of Hans van Manen Festival.

Please note that casting is subject to change right up to the performance.

Programme III

Wednesday 22 June 20:15

Adagio Hammerklavier – Het Nationale Ballet:
Anna Ol – Semyon Velichko
Anna Tsygankova – Constantine Allen
Maia Makhateli – Artur Shesterikov

Simple Things – NDT 2:
Annika Verplancke, Cassandra Martin, Kele Roberson, Austin Meiteen

Dances with Piano – Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg:
Norma Magelhães – Daniele Bonelli
Doris Becker – Damián Torío
Svetlana Bednenko – Rashaen Arts

Symphonieën der Nederlanden – Het Nationale Ballet:
Yvonne Slingerland, Connie Vowles, Alexandria Marx, Inés Marroquín, Khayla Fitzpatrick, Sandra Quintyn, Wendeline Wijkstra, Nancy Burer, Luiza Bertho, Hannah de Klein, Kira Hilli, Laura Rosillo

Rafael Valdez, Fabio Rinieri, Rémy Catalan, Manu Kumar, Sander Baaij, Dingkai Bai, Alejandro Zwartendijk, Jan Spunda, Conor Walmsley, Pascal Johnson, Davi Ramos, Giovanni Princic

5 Tango’s – Het Nationale Ballet:
Maia Makhateli, Maria Chugai, Jingjing Mao, Luiza Bertho, Nancy Burer, Erica Horwood, Elisabeth Tonev

Young Gyu Choi, Martin ten Kortenaar, Jared Wright, Sem Sjouke, Nathan Brhane, Daniel Montero Real, Giovanni Princic

 

Thursday 23 June 20:15

Adagio Hammerklavier – Het Nationale Ballet:
Jessica Xuan – James Stout
Qian Liu – Victor Caixeta
Olga Smirnova – Jakob Feyferlik

Simple Things – NDT 2:
Annika Verplancke, Cassandra Martin, Kele Roberson, Austin Meiteen

Dances with Piano – Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg:
Norma Magelhães – Daniele Bonelli
Doris Becker – Damián Torío
Svetlana Bednenko – Rashaen Arts

Symphonieën der Nederlanden – Het Nationale Ballet:
Yvonne Slingerland, Connie Vowles, Alexandria Marx, Inés Marroquín, Khayla Fitzpatrick, Sandra Quintyn, Wendeline Wijkstra, Nancy Burer, Luiza Bertho, Hannah de Klein, Kira Hilli, Laura Rosillo

Rafael Valdez, Fabio Rinieri, Rémy Catalan, Manu Kumar, Sander Baaij, Dingkai Bai, Alejandro Zwartendijk, Jan Spunda, Conor Walmsley, Pascal Johnson, Davi Ramos, Giovanni Princic

5 Tango’s – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova, Yuanyuan Zhang, Floor Eimers, Hannah de Klein, Khayla Fitzpatrick, Wendeline Wijkstra, Laura Rosillo

Constantine Allen, Sem Sjouke, Nathan Brhane, Daniel Robert Silva, Rémy Catalan, Fabio Rinieri, Rafael Valdez

 

Friday 24 June 20:15

Adagio Hammerklavier – Het Nationale Ballet:
Jessica Xuan – James Stout
Qian Liu – Victor Caixeta
Olga Smirnova – Jakob Feyferlik

Simple Things – NDT 2:
Annika Verplancke, Cassandra Martin, Kele Roberson, Austin Meiteen

Dances with Piano – Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg:
Norma Magelhães – Daniele Bonelli
Doris Becker – Damián Torío
Svetlana Bednenko – Rashaen Arts

Symphonieën der Nederlanden – Het Nationale Ballet:
Yvonne Slingerland, Connie Vowles, Alexandria Marx, Inés Marroquín, Khayla Fitzpatrick, Sandra Quintyn, Wendeline Wijkstra, Nancy Burer, Luiza Bertho, Hannah de Klein, Kira Hilli, Laura Rosillo

Rafael Valdez, Fabio Rinieri, Rémy Catalan, Manu Kumar, Sander Baaij, Dingkai Bai, Alejandro Zwartendijk, Jan Spunda, Conor Walmsley, Pascal Johnson, Davi Ramos, Giovanni Princic

5 Tango’s – Het Nationale Ballet:
Maia Makhateli, Maria Chugai, Jingjing Mao, Luiza Bertho, Nancy Burer, Erica Horwood, Elisabeth Tonev

Young Gyu Choi, Martin ten Kortenaar, Jared Wright, Sem Sjouke, Nathan Brhane, Daniel Montero Real, Giovanni Princic

 

Sunday 26 June 14:00

Adagio Hammerklavier – Het Nationale Ballet:
Anna Ol – Semyon Velichko
Anna Tsygankova – Constantine Allen
Maia Makhateli – Artur Shesterikov

Simple Things – NDT 2:
Annika Verplancke, Cassandra Martin, Kele Roberson, Austin Meiteen

Dances with Piano – Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg:
Norma Magelhães – Daniele Bonelli
Doris Becker – Damián Torío
Svetlana Bednenko – Rashaen Arts

Symphonieën der Nederlanden – Het Nationale Ballet:
Yvonne Slingerland, Connie Vowles, Alexandria Marx, Inés Marroquín, Khayla Fitzpatrick, Sandra Quintyn, Wendeline Wijkstra, Nancy Burer, Luiza Bertho, Hannah de Klein, Kira Hilli, Laura Rosillo

Rafael Valdez, Fabio Rinieri, Rémy Catalan, Manu Kumar, Sander Baaij, Dingkai Bai, Alejandro Zwartendijk, Jan Spunda, Conor Walmsley, Pascal Johnson, Davi Ramos, Giovanni Princic

5 Tango’s – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova, Yuanyuan Zhang, Floor Eimers, Hannah de Klein, Khayla Fitzpatrick, Wendeline Wijkstra, Laura Rosillo

Constantine Allen, Sem Sjouke, Nathan Brhane, Daniel Robert Silva, Rémy Catalan, Fabio Rinieri, Rafael Valdez

Programme IV

Tuesday 28 June 20:15

Four Schumann Pieces – Wiener Staatsballett:
Hyo-Jung Kang, Liudmila Konovalova, Elena Bottaro, Sonia Dvořák, Aleksandra Liashenko

Davide Dato, Arne Vandervelde, Francesco Costa, Igor Milos, Géraud Wielick, Andrey Teterin

In the Future – Junior Company van Het Nationale Ballet:
Mila Caviglia – Koyo Yamamoto
Lauren Hunter – Isaac Mueller
Lily Carbone – Sven de Wilde
Koko Bamford – Gabriel Rajah
Louisella Vogt – Guillermo Torijos
Nicola Jones – Luca Abdel-Nour

Variations for two couples – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova – Constantine Allen
Olga Smirnova – Jakob Feyferlik

Solo – Stuttgarter Ballett:
Henrik Erikson
Alessandro Giaquinto
Matteo Miccini

Concertante – Het Nationale Ballet:
Floor Eimers – Edo Wijnen
Yuanyuan Zhang – Jakob Feyferlik
Kira Hilli – Joseph Massarelli
Arianna Maldini – Daniel Robert Silva

Wednesday 29 June 20:15

Four Schumann Pieces – Wiener Staatsballett:
Hyo-Jung Kang, Liudmila Konovalova, Elena Bottaro, Sonia Dvořák, Aleksandra Liashenko

Davide Dato, Arne Vandervelde, Francesco Costa, Igor Milos, Géraud Wielick, Andrey Teterin

In the Future – Junior Company van Het Nationale Ballet:
Mila Caviglia – Koyo Yamamoto
Lauren Hunter – Isaac Mueller
Lily Carbone – Sven de Wilde
Koko Bamford – Gabriel Rajah
Louisella Vogt – Guillermo Torijos
Nicola Jones – Luca Abdel-Nour

Variations for two couples – Het Nationale Ballet:
Riho Sakamoto – Young Gyu Choi
Jessica Xuan – Jozef Varga

Solo – Stuttgarter Ballett:
Henrik Erikson
Alessandro Giaquinto
Matteo Miccini

Concertante – Het Nationale Ballet:
Nina Tonoli – Timothy van Poucke
Jingjing Mao – Martin ten Kortenaar
Lore Zonderman – Jan Spunda
Khayla Fitzpatrick – Conor Walmsley

Programme I (was performed until June 11)

Wednesday 8 June 20:15

Metaforen – Het Nationale Ballet:
Riho Sakamoto, Yuanyuan Zhang, Hannah de Klein, Wendeline Wijkstra, Elisabeth Tonev, Antonina Tchirpanlieva, Erica Horwood, Chloë Réveillon

Artur Shesterikov, Semyon Velichko, Sem Sjouke, Nathan Brhane

Sarcasmen – Het Nationale Ballet:
Salome Leverashvili – Timothy van Poucke

Frank Bridge Variations – Het Nationale Ballet:
Olga Smirnova – Constantine Allen             
Qian Liu – Remi Wörtmeyer
Erica Horwood – Sem Sjouke        
Nancy Burer – Nathan Brhane       
Hannah de Klein – Daniel Montero Real

Grosse Fuge – Het Nationale Ballet:
Salome Leverashvili – Semyon Velichko
Riho Sakamoto – James Stout
Floor Eimers – Edo Wijnen
Luiza Bertho – Young Gyu Choi

 

Friday 10 June 20:15

Metaforen – Het Nationale Ballet:
Jessica Xuan, Nina Tonoli, Connie Vowles, Yvonne Slingerland, Sandra Quintyn, Khayla Fitzpatrick, Luiza Bertho, Arianna Maldini

Victor Caixeta, Martin ten Kortenaar, Davi Ramos, Giovanni Princic

Sarcasmen – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova – Constantine Allen

Frank Bridge Variations – Het Nationale Ballet:
Floor Eimers – Martin ten Kortenaar
Riho Sakamoto – Young Gyu Choi
Khayla Fitzpatrick – Giovanni Princic
Laura Rosillo – Davi Ramos
Kira Hilli – Conor Walmsley

Grosse Fuge – Het Nationale Ballet:
Suzanna Kaic – Nathan Brhane
Kira Hilli – Jakob Feyferlik
Maria Chugai – Timothy van Poucke
Nancy Burer – Artur Shesterikov

 

Saturday 11 June 20:15

Metaforen – Het Nationale Ballet:
Riho Sakamoto, Yuanyuan Zhang, Hannah de Klein, Wendeline Wijkstra, Elisabeth Tonev, Antonina Tchirpanlieva, Erica Horwood, Chloë Réveillon

Artur Shesterikov, Semyon Velichko, Sem Sjouke, Nathan Brhane

Sarcasmen – Het Nationale Ballet:
Salome Leverashvili – Timothy van Poucke

Frank Bridge Variations – Het Nationale Ballet:
Olga Smirnova – Constantine Allen             
Qian Liu – Remi Wörtmeyer
Erica Horwood – Sem Sjouke        
Nancy Burer – Nathan Brhane       
Hannah de Klein – Daniel Montero Real

Grosse Fuge – Het Nationale Ballet:
Salome Leverashvili – Semyon Velichko
Riho Sakamoto – James Stout
Floor Eimers – Edo Wijnen
Luiza Bertho – Young Gyu Choi

Programme II (was performed until 19 June)

Wednesday 15 June 20:15

Polish Pieces  Introdans:
Jamy Schinkelshoek – Alberto Villanueva Rodriguez
Kim van der Put – Aymeric Aude
Demi Verheezen – Jurriën Schobben
Léa Visser – Mathieu Di Scala
Cristina Pastore – Mark van Drunick
Yuma Funai – Ruben Ameling

Trois gnossiennes – Het Nationale Ballet:
Anna Ol – Jozef Varga

Situation – NDT 1:
Chloe Albaret, Tess Voelker, Amanda Mortimore, Yukino Takaura, Aram Hasler
Jon Bond, Surimu Fukushi, Luca Tessarini, Jianhui Wang, Chuck Jones

Two Pieces for HET – Het Nationale Ballet:
Maia Makhateli – Remi Wörtmeyer

Two Gold Variations – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova – Jozef Varga
Laura Rosillo – Daniel Montero Real
Erica Horwood – Victor Caixeta
Khayla Fitzpatrick – Sho Yamada
Wendeline Wijkstra – Edo Wijnen
Connie Vowles – Giorgi Potskhishvili
Chloe Réveillon – Timothy van Poucke

Thursday 16 June 20:15

Polish Pieces  Introdans:
Jamy Schinkelshoek – Alberto Villanueva Rodriguez
Kim van der Put – Aymeric Aude
Demi Verheezen – Jurriën Schobben
Léa Visser – Mathieu Di Scala
Cristina Pastore – Mark van Drunick
Yuma Funai – Ruben Ameling

Trois gnossiennes – Het Nationale Ballet:
Olga Smirnova – James Stout

Situation – NDT 1:
Chloe Albaret, Tess Voelker, Amanda Mortimore, Yukino Takaura, Aram Hasler
Jon Bond, Surimu Fukushi, Luca Tessarini, Jianhui Wang, Chuck Jones

Two Pieces for HET – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova – Constantine Allen

Two Gold Variations – Het Nationale Ballet:
Salome Leverashvili – James Stout
Laura Rosillo – Daniel Montero Real
Erica Horwood – Victor Caixeta
Khayla Fitzpatrick – Sho Yamada
Wendeline Wijkstra – Edo Wijnen
Connie Vowles – Giorgi Potskhishvili
Chloe Réveillon – Timothy van Poucke

 

Friday 17 June 20:15

Polish Pieces  Introdans:
Jamy Schinkelshoek – Alberto Villanueva Rodriguez
Kim van der Put – Aymeric Aude
Demi Verheezen – Jurriën Schobben
Léa Visser – Mathieu Di Scala
Cristina Pastore – Mark van Drunick
Yuma Funai – Ruben Ameling

Trois gnossiennes – Het Nationale Ballet:
Anna Ol – Jozef Varga (afscheidsvoorstelling Jozef)

Situation – NDT 1:
Chloe Albaret, Tess Voelker, Amanda Mortimore, Yukino Takaura, Aram Hasler
Jon Bond, Surimu Fukushi, Luca Tessarini, Jianhui Wang, Chuck Jones

Two Pieces for HET – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova – Constantine Allen

Two Gold Variations – Het Nationale Ballet:
Anna Tsygankova – Jozef Varga
Laura Rosillo – Daniel Montero Real
Erica Horwood – Victor Caixeta
Khayla Fitzpatrick – Sho Yamada
Wendeline Wijkstra – Edo Wijnen
Connie Vowles – Giorgi Potskhishvili
Chloe Réveillon – Timothy van Poucke

 

Sunday 19 June 14:00

Polish Pieces  Introdans:
Jamy Schinkelshoek – Alberto Villanueva Rodriguez
Kim van der Put – Aymeric Aude
Demi Verheezen – Jurriën Schobben
Léa Visser – Mathieu Di Scala
Cristina Pastore – Mark van Drunick
Yuma Funai – Ruben Ameling

Trois gnossiennes – Het Nationale Ballet:
Olga Smirnova – James Stout

Situation – NDT 1:
Chloe Albaret, Tess Voelker, Amanda Mortimore, Yukino Takaura, Aram Hasler
Jon Bond, Surimu Fukushi, Luca Tessarini, Jianhui Wang, Chuck Jones

Two Pieces for HET – Het Nationale Ballet:
Maia Makhateli – Remi Wörtmeyer (afscheidsvoorstelling Remi)

Two Gold Variations – Het Nationale Ballet:
Salome Leverashvili – James Stout
Laura Rosillo – Daniel Montero Real
Erica Horwood – Victor Caixeta
Khayla Fitzpatrick – Sho Yamada
Wendeline Wijkstra – Edo Wijnen
Connie Vowles – Giorgi Potskhishvili
Chloe Réveillon – Timothy van Poucke