Ted Brandsen en Olga Smirnova ontvangen Franse ridderorde

6 maart 2026

Ted Brandsen, directeur en choreograaf, Olga Smirnova, prima ballerina en eerste solist van Het Nationale Ballet ontvangen ridderorde ‘Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres’ (Ridder in de Orde van Kunst en Letteren)

Gisteravond, donderdag 5 maart 2026, zijn de Franse ridderorden ‘Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres’ (Ridder in de Orde van Kunst en Letteren) uitgereikt aan Ted Brandsen en Olga Smirnova door François Alabrune, Ambassadeur van Frankrijk in Nederland, tijdens de ceremonie op de Franse residentie in Den Haag.
 
De Franse staatsonderscheiding op het gebied van kunst en letteren erkent personen die zich hebben onderscheiden op artistiek of literair gebied, en personen die hebben bijgedragen aan de invloed van de kunsten en letteren in Frankrijk en wereldwijd.

François Alabrune, ambassadeur van Frankrijk in Nederland:
“Ik moet opmerken hoe wonderbaarlijk levendig dans vandaag de dag in Nederland is, niet alleen bedreven door Nederlandse professionals, maar ook door internationale kunstenaars. Het is ook opmerkelijk om te zien hoe de grootste Nederlandse dansinstellingen internationale artiesten en uitvoerenden hebben verwelkomd. Voor jullie beiden is Het Nationale Ballet die plek van vernieuwing en gastvrijheid geweest, die jullie een thuis heeft geboden om vanuit daar te groeien.”

Speciale woorden voor Ted Brandsen:
“(…) De afgelopen twintig jaar hebben uw reputatie, uw methode en uw choreografie het gezelschap naar nieuwe hoogten getild, en onder uw leiding is het gezelschap een begrip geworden. U wordt geprezen om uw empathische benadering van dansers, uw begrip voor hun standpunt. Uw dans is fysiek, uitgedrukt in een heldere en levendige lichaamstaal.

De atletische benadering van uw dans en uw hang naar het doorbreken van de stereotypen van het klassieke ballet, hebben uw visie voor Het Nationale Ballet bepaald en de reputatie ervan versterkt. U hebt een unieke bijdrage geleverd aan de danswereld, ver buiten het podium van Amsterdam, en die toewijding eren wij vanavond.

U heeft ooit gezegd: ‘Ballet is een levende kunstvorm, we kiezen ervoor om ons erfgoed niet alleen te koesteren, maar ook waar nodig opnieuw uit te vinden’. Dat zijn waardevolle woorden voor iedereen, zowel kunstenaars als burgers: zoeken, denken en handelen met inspiratie, vrijheid en ruimte voor vernieuwing. Dank u, beste Ted, voor deze waardevolle les.”

Speciale woorden voor Olga Smirnova:
“(…) Uw persoonlijke reis bracht u naar Amsterdam, waar u in 2022 werd verwelkomd. Op die reis heeft u een bepaalde belichaming van traditie meegebracht, in uw gebaren, uw houding, uw lichaam, en daar uw persoonlijke artisticiteit aan toegevoegd. U hebt eens gezegd dat u heeft geleerd om een rol eerst plastisch te creëren en die vervolgens emotioneel te belichamen. Als publiek hebben we het geluk om deze zeer persoonlijke belichaming van wat dans voor u betekent te zien in elke rol die u heeft gedanst.

Het Nationale Ballet bood u een plek waar uw afkomst werd begrepen, het bood een verbinding waaruit uw eigen praktijk kon groeien. Met Larissa Lezhnina als uw balletmeester werkte u aan uw klassieke balletachtergrond, waarbij u de traditie waaruit u voortkomt erkende en uw praktijk naar nieuwe hoogten tilde. In slechts een paar jaar tijd heeft u belangrijke rollen vertolkt, sommige geliefd in het klassieke balletrepertoire, andere nauw verbonden met de Nederlandse kunstscene, zoals de werken van de helaas overleden Hans van Manen.

“In het verlengde van die evolutie blijft het gezelschap een ontmoetingsplaats voor internationale talenten, dansers, choreografen en andere kunstenaars die hun erfgoed kunnen delen en tegelijkertijd deel uitmaken van een dynamiek die haar artiesten een artistiek platform biedt om hun unieke kunst uit te drukken. 

(…) Kunst is een brug tussen verschillende culturen, waar internationale uitwisselingen en openheid een rijkdom vormen – en u heeft dat beiden in de praktijk gebracht.

(…) Beste Ted, beste Olga, Frankrijk zal jullie pad en jullie creativiteit blijven volgen. We kijken ernaar uit om jullie creaties en bewegingen op onze nationale podia te zien, die op hun beurt kunstenaars inspireren en het publiek raken. Bedankt voor jullie toewijding aan een kunstvorm die in Nederland en daarbuiten nog lang dank verschuldigd zal zijn aan jullie passie.

Het is mij een grote eer om jullie beiden, namens het Ministère de la Culture, de onderscheiding van Ridder in de Orde van Kunst en Letteren te mogen uitreiken.”

Optredens Het Nationale Ballet in Parijs

Het Nationale Ballet danst van 25 tot en met 28 juni 2026 vier voorstellingen in het Théâtre des Champs-Élysées in Parijs. Op het programma staan vier balletten van Hans van Manen: Adagio Hammerklavier, Frank Bridge Variations, Solo en 5 Tango’s.